Na vozidle si pred TK a EK skontrolujte:

1.Povinná výbava.

V aute musí byť nepoškodená a kompletná autolekárnička, homologovaný, úplný a funkčný výstražný trojuholník, reflexná vesta v dosahu vodiča, rezervné koleso so zdvihákom a kľúčom na uvoľnenie matíc resp. skrutiek alebo vozidlo musí byť vybavené pneumatikami, ktoré sú schopné jazdy aj po defekte alebo strate tlaku alebo sa vo vozidle nachádza lepiaca súprava na opravu defektu. Preto pozor na vyššie spomenuté súčasti povinnej výbavy a skontrolujte si ich pred príchodom na STK.

2.Brzdy.

Kontrola brzdovej sústavy vozidla – stav, funkčnosť, účinnosť, súmernosť pôsobenia, stav a teplota varu brzdovej kvapaliny. Pre úplnú kontrolu je niekedy nutná odborná pomoc. Preto sa pri podozrení neváhajte obrátiť na odborný servis.

3.Pneumatiky.

Na každej náprave musia byť pneumatiky so  zhodným obchodným názvom, názvom výrobcu, kategóriou použitia, indexom nosnosti, kategóriou rýchlosti a prierezom. Letné pneumatiky musia mať dezén s hĺbkou minimálne 1,6 mm a zimné minimálne 3 mm. Ideálne všetky štyri rovnaké. Nezabudnite skontrolovať aj stav rezervy. Drobné praskliny na gumách nie sú dôvod, aby auto neprešlo.

4.Osvetlenie.

Pri  kontrole sa skúšajú všetky svetlá vrátane podceňovaného osvetlenia  evidenčného čísla  a ich kryty, ktoré nesmú byť prasknuté. Nesvietiace svetlo je dôvodom, aby auto neprešlo kontrolou. Stretávacie a hmlové svetlá musia nielen svietiť, ale byť aj správne nastavené v určenej výške. V poriadku by malo byť nielen vonkajšie, ale aj vnútorné osvetlenie auta. Preveriť treba funkčnosť kontrolných svetiel, signalizáciu porúch, funkčnosť znižovania sklonu predných svetlometov (korektor sklonu).

5.Sklá

Na sklách nesmú byť poškodenia ani sa nesmú v zornom poli vodiča nachádzať predmety znižujúce viditeľnosť. Sklo vozidla aj pri drobnej pukline neprejde kontrolou. Netreba zabúdať ani na funkčnosť ostrekovačov a stav stieračov, respektíve ich gumičiek.

6.Prevádzkové kvapaliny.

Z vozidla nesmú unikať žiadne prevádzkové  kvapaliny a je tiež dobré skontrolovať ich hladinu.

7. Čistota

Auto je dobré pred kontrolou umyť, čitateľné musia byť najmä evidenčné čísla, výrobné VIN číslo- najmä pri vozidlách s rámom(terénne vozidlá) a výrobný štítok.

8.Signalizácia poruchy

Signalizácia poruchy dobíjania akumulátora alebo palubnej diagnostiky (OBD) a ostatných relevantných elektronických súčastí je pri EK a TK hodnotená ako dôvod na nespôsobilosť vozidla resp. dočasnú nespôsobilosť.

9. Vzduchový filter

Stav a úroveň znečistenia vzduchového filtra (sú veľmi častou príčinou vysokej dymivosti).

10.Stav a netesnosť nasávacieho a výfukového potrubia.

Stav a netesnosť nasávacieho a výfukového potrubia. Netesnosti alebo ich následok (napr. kyslík vo výfukových plynoch a pod.) sú dôvodom na nespôsobilosť vozidla. 

11.Nápravy vozidla

Skontrolovať vôle v čapoch, kĺboch, pákach, ložiskách, tyčiach a taktiež aj geometriu kolies.

12.Tieniace fólie

Môžu byť len schváleného vyhotovenia a na vozidle sa môžu aplikovať len na schválených miestach. 

Kontakt

 

Tel.č.: 041/4352248

Mobil: 0948 775 677

Email: stk@stkturzovka.sk

Prevádzková doba

Po-Pia     7:00 – 15:30

      So     8:00 – 12:00

Adresa: STK Turzovka R. Jašíka 548, Turzovka

© 2022 STK Turzovka, Ochrana osobných údajov